İçeriğe geç

Sıkça Sorulan Sorular

Açık Veri Nedir?
Açık Veri, girişimcilere, akademisyenlere, uygulama geliştiricilere ve diğer vatandaşlarımıza sunulmak üzere anonimleştirilmiş, bilgi güvenliği kapsamında mahremiyeti sağlanmış ve herkese açık bir şekilde sunulan veridir.
Nasıl Kullanılır?
5 Adımda Konya Açık Veri Portalı!
1. Konya Açık Veri Portalına kaydolarak portalı kullanmaya başlayabilirsin. Portala kaydolduğun takdirde veri istekleri menüsünden veri talebinde bulunabilir, yaptığın çalışmayı bizlerle paylaşarak başarı hikayeni portalda paylaşabilirsin.
2. Ana sayfada bulunan arama kutucuğu ile ihtiyaç duyduğun veri setini arayabilir, aradığın veri setini bulamadığın takdirde Veri İstekleri menüsünden veri talebinde bulunabilirsin.
3. Konya Açık Veri Portalında sunulan kategorileri inceleyebilir, ilgi duyduğun kategori içerisinde bulunan veri setleri ile proje geliştirebilirsin.
4. Yapacağın çalışma için kullanabileceğin veri setleri ile ilgili kararsızsan, en çok görüntülenen veya en sık güncellenen veri setlerini incelemek sana ilham verebilir.
5. Portalın Başarı Örnekleri kısmında diğer kullanıcıların geliştirdikleri ve yayınladıkları projeleri inceleyebilir, kendi projeni tamamladığında sen de projeni bizlerle paylaşarak diğer kullanıcılar için örnek bir başarı hikayesi oluşturabilirsin.
Nasıl Veri Talebinde Bulunabilirim?
Veri İsteğinde bulunmak için Konya Açık Veri Portalına kaydolmalısın veya daha önce kayıt yaptırdıysan web sayfamıza kendi kullanıcı bilgilerin ile giriş yapmalısın. Veri İstekleri menüsüne tıklayarak diğer kullanıcıların daha önce talep ettikleri veri setlerini ve talep durumunu görebilirsin. Talep edeceğin veri seti daha önce başka bir kullanıcı tarafından talep edilmemiş ise Veri İsteğinde Bulun butonuna tıklayarak ve veri seti ile ilgili açıklama yazarak isteğini bize iletebilirsin. Talep edilen veri setinin ulaşılabilirliğine göre veri setinin yayınlanma süresi değişkenlik göstermektedir.
Yayınlanan veri setlerini kullanarak yaptığım çalışmalarımı Konya Açık Veri Portalında Başarı örneği olarak yayınlayabilir miyim?
Konya Açık Veri Portalındaki veri setlerini kullanarak geliştirdiğin projeleri veya uygulamaları bizlerle paylaşarak başarı örneği oluşturabilir ve diğer kullanıcılara ilham olabilirsin. Başarı örneği paylaşmak için web sayfamıza kaydolmalısın ve Başarı Örnekleri menüsünde bulunan adımları takip etmelisin.
Veri setlerini herhangi bir kısıtlama olmadan kullanabilir miyim?
Konya Açık Veri Portalı Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansını kullanmaktadır. Lisans kapsamında portalda paylaşılan veri setleri herhangi bir kısıtlama olmadan kullanılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Veri setlerini hangi formatlarda indirebilirim?
Konya Açık Veri Portalında veri setlerini XLSX, XLS, CSV, PDF, API, HTML, DOCX, ZIP, JSON, TXT, RDF, XML dosya formatlarında indirebilirsiniz.